Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 24-24

| Handball Premier

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι «δικεφάλων» στη Θεσσαλονίκη ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 24-24, διατηρώντας το αήττητο σερί τους, αλλά και την 1η θέση της Handball Premier την οποία εξακολουθούν να μοιράζονται με 11 πόντους, μετά το πέρας της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν σκληρό με δυνατές άμυνες και τους τερματοφύλακες Μάτσκεβιτς, Γκίγκοφ και Μοισίλοφ να είναι πρωταγωνιστές.

To πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κλειστό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 9-9, ωστόσο στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι απέκτησε καλύτερο ρυθμό.

Όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και στα τελευταία λεπτά, με την ΑΕΚ να ανατρέπει με σερί 3-0 το 21-20 (52’) του ΠΑΟΚ και να φτάνει στο 21-23 (57’) και λίγο αργότερα (57:29) στο 22-24 με πέναλτι του Ρογκούλσκι.

Οι γηπεδούχοι που έχουν αμιγώς ελληνικό ρόστερ στους παίκτες γηπέδου με περίσσια ψυχικά αποθέματα κατάφεραν να μειώσουν σε 23-24 στο 58:02 με τέρμα του Kαβουσανάκη έπειτα από εξαιρετική διαγώνια πάσα- ασίστ του Κουκμίση.
Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να… κλειδώσει τη νίκη, αλλά ο Γκίγκοφ έκανε την επέμβαση του ματς, σταματώντας το τετ α τετ του
Αραμπατζή από θέση εξτρέμ στο 58:28.

Το τελικό αποτέλεσμα (24-24) διαμόρφωσε με αιφνιδιασμό ο Κουκμίσης στο 59:52, έπειτα από παράβαση που χρεώθηκε ο πλέι μέικερ της ΑΕΚ Τσιτόμπι.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 4-6, 5-7, 7-8, 9-9 (ημχ), 12-11, 14-14, 16-16, 19-19, 21-22, 24-24
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 5, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης 1, Παπάζογλου 3, Βελισσαρίου, Α. Τριανταφυλλίδης, Μοισίλοφ 1, Τσαναξίδης 2, Κουκμίσης 5, Καβουσανάκης 4, Δ. Τριανταφυλλίδης, Λαδάκης, Τζωρτζίνης 2, Γιαβασίδης.
ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Τικ 2, Ζίβκοβιτς 1, Μαντάλινιτς 6, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 3, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 2, Άρσιτς, Καλόμοιρος, Σόκολιτς, Τσιτομπί 2, Ρογκούλσκι 4, Κεδέρης.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 5/7-2/3