Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

Ολυμπιακός- Διομήδης 34-26

| Handball Premier

Εντυπωσιακός ήταν ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή απέναντι στον Διομήδη Άργους επικρατώντας με 34-26 στο κλειστό της Ηλιούπολης για την 5η αγωνιστική της Handball Premier, πραγματοποιώντας μακράν το κορυφαίο του ημίχρονο έως τώρα στη σεζόν.
Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν είχαν ένα καταπληκτικό 11λεπτο το διάστημα 14-25 όπου μετέτρεψαν το 8-6 σε 17-6 με σερί 9-0!
Οι γηπεδούχοι με το +11 από τόσο νωρίς έλεγχαν σε απόλυτο βαθμό το ματς και στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας ακόμα και στο +15 (33-18) στο 51’.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ελλάδος έκαναν αρκετές αλλαγές και ο Διομήδης βρήκε ευκαιρία να μειώσει στο τελικό 34-26.
Πρώτος σκόρερ για ένα ακόμη ματς ήταν ο Βέμπερ με 11 γκολ, ενώ ίσως την καλύτερη του εμφάνιση με τον Ολυμπιακό έκανε ο Νιοκάς (5 γκολ). Επιπλέον η άμυνα των γηπεδούχων στάθηκε εξαιρετικά παρά την απουσία του αρχηγού Πέτρου Κανδύλα, λόγω τραυματισμού και του Μπάουερ.
Ο Διομήδης που ήταν φανερά κουρασμένος από την υπερπροσπάθεια του Σαββάτου απέναντι στην ΑΕΚ είχε πρώτο σκόρερ τον Μάλλιο (5 γκολ).
Ο Ολυμπιακός πλέον σκαρφάλωσε μόνος στην 3η θέση της βαθμολογίας με 8 πόντους, ενώ ο Διομήδης βρίσκεται στην 4η θέση με 6 πόντους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 34-26
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 10-6, 13-6, 17-6, 21-11 (ημχ), 23-13, 27-14, 30-17, 32-18, 33-22, 34-26.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Κουτουλογένης, Παπαδημητρίου, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 1, Βέμπερ 11, Πασσιάς 1, Μοντόρο 4, Λιόλιος 1, Σλαβούλιτσα 4, Οστρούσκο 1, Γκρατζάν 3, Μιχαηλίδης.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ(Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 4, Τζίμπουλας 5, Τσιγαρίδας 1, Γ. Μούγιτς, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Κουτρουμπής, Ασβεστάς 1, Καϊμακάμης 1, Μπετζιλαλί 3, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Τζ. Μούγιτς, Ζίφκοβιτς 4.
Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 6/6-2/2