Official Social Media Pages: Facebook | Ιnstagram | YouTube | Τwitter | TikTok

ΒΕΛΓΙΟ- ΕΛΛΑΔΑ 33-28

| Εθνική Ομάδα Ανδρών

ellas italia
Δεν τα κατάφερε η Εθνική Ανδρών για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2019

Την τρίτη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια στον 5ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2019, γνώρισε η Εθνική Ανδρών με 33-28 από το Βέλγιο στην πόλη Λουβέν.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε πρώτο σκόρερ τον Χάρη Μάλλιο με 5 τέρματα, ενώ για τους Βέλγους ο Κετζιορά σημείωσε 8 γκολ.

Για τους γηπεδούχους εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο τερματοφύλακας Λέτενς που –μεταξύ άλλων- απέκρουσε τρία πέναλτι των Ελλήνων διεθνών (Κωστακίδης, Μάλλιος, Τζηράς), ενώ σε ένα ακόμη αστόχησε (δοκάρι) ο Ιωάννου.

Αξιοσημείωτο είναι ο μεγάλος αριθμός νέων αθλητών που χρησιμοποίησε ο Ομοσπονδιακός προπονητής Νίκος Γραμματικός, όπως οι Δομπρής, Κρητικός, Καλόμοιρος και Ιωάννου, οι οποίοι και είχαν καλή παρουσία, δείχνοντας ότι υπάρχει παρόν και μέλλον στην Εθνική ομάδα.

Η Εθνική μας την Κυριακή 7 Ιανουαρίου στις 17:00 θα υποδεχθεί το Βέλγιο στο «Σπίτι του Χάντμπολ», στη Μίκρα Θεσσαλονίκης για την 4η αγωνιστική του 5ου ομίλου.

Το ματς
Η Εθνική ξεκίνησε καλά στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι τα μέσα του έλεγχε το ματς. Με τον Παπαδιονυσίου πήρε προβάδισμα (5-6) στο 12’, ενώ με τον ίδιο παίκτη στο 13:30 πέρασαν μπροστά με δύο γκολ (6-8).
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε την διαφορά (7-9) με τον Δομπρή στο 16:30.
Από εκείνο το σημείο και για το επόμενο πεντάλεπτο οι Βέλγοι «έτρεξαν» ένα σερί 4-0 και πέρασαν μπροστά 11-9 με τον Ρόμπινς στο 21:10.
Στο 26’ με το σκορ στο 15-13 η ελληνική ομάδα κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Λέτενς νίκησε τον Χάρη Μάλλιο από τα επτά μέτρα και στην κόντρα οι γηπεδούχοι σημείωσαν το 16-13, ενώ με νέο αιφνιδιασμό λίγο αργότερα ο Ντεμπέλε έκανε το 18-14. Καλόμοιρος και Κρητικός μείωσαν για την Ελλάδα σε 19-16, ωστόσο οι Βέλγοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +4 (20-16) με τέρμα του Ρόμπινς στο 29:55.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με σερί 3-0 ανέβασαν την διαφορά στα 7 γκολ (23-16) στο 35:20.
Η Εθνική σημείωσε το πρώτο της γκολ με τον Ζαμπούνη στο 36΄(23-17), αλλά οι Βέλγοι εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό πλεονέκτημα (δίλεπτη Αραπακόπουλου) έφτασαν στο +8 (25-17) στο 40’, ενώ στο 46:50 με τον Ουμς έκαναν το 30-19.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά και τα κατάφερε με επιμέρους σκορ 9-3, μειώνοντας στο τελικό 33-28.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 6-8, 10-9, 14-13, 20-16 (ημχ.), 22-16, 25-17, 28-19, 31-21, 31-23, 33-28
ΒΕΛΓΙΟ (Γερίμ Σιλλά): Λέτενς, Ουμς 1, Σπούρεν 2, Τ. Μπολέρς 4, Ντέβις, Καουβενμπέργκς, Ρόμπινς 5, Ντενέρ, Καντέ, Ντανς 2, Νέβιλ, Κετζιορά 8, Βάνκοσεν, Ν. Μπολέρς 5, Κεριμί 3, Ντε Μπέλε 3.
ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Κωστακίδης 1, Μωραϊτης, Λαδάκης, Μυλωνάς 2, Μάλλιος 5, Λοίζος 1, Κρητικός 4, Μπουκοβίνας, Δομπρής 3, Τζηράς 1, Ιωάννου 4, Δέσπος, Παπαδιονυσίου 4, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 2, Ζαμπούνης 1.
Διαιτητες: Μανέα- Ιλιέσκου (Ρουμανία), Παρατηρητής: Κονσεισάο (Πορτογαλία)
Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 3/4-3/7

«Θέλει ακόμα σκληρότερη δουλειά»
Ο Ομοσπονδιακός προπονητής Νίκος Γραμματικός δήλωσε στο γραφείο Τύπου της ΟΧΕ: «Έγινε μια σοβαρή προσπάθεια από τα παιδιά. Υπήρξε πάλι ένα κενό προς το τέλος του πρώτου και στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου με αρκετά άστοχα σουτ και τέσσερα χαμένα πέναλτι. Αυτά σε αυτό το επίπεδο στοιχίζουν. Θέλει ακόμα σκληρότερη δουλειά. Πρέπει πρώτα να βελτιωθούμε ατομικά και φυσικά και ομαδικά. Να μεγαλώσουμε την διάρκειά μας και να σταθεροποιήσουμε την απόδοση μας. Από κει και πέρα υπήρξαν αρκετά νέα παιδιά που πήραν χρόνο συμμετοχής. Είναι σημαντικό επίσης ότι δείξαμε αντίδραση στο τελευταίο δεκάλεπτο και μαζέψαμε το σκορ».