Hellenic Handball Federation

Official Website

17th MHC Athens 2020

17th-MHC-Athens-2020

Χορηγοί Ο.Χ.Ε.

OXE TELIKO
Για 4η φορά στην ιστορία τους

Μετά την ολοκλήρωση της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Γυναικών έγινε γνωστό το ζευγάρι του 34ου τελικού, το οποίο θα είναι ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΟΦΝ Ιωνίας.

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά νίκησε 32-24 την Αναγέννηση Άρτας και η Νέα Ιωνία επικράτησε στην έδρα της Βέροιας 2017 με 23-22.
ΠΑΟΚ και ΟΦΝΙ θα αναμετρηθούν για 4η φορά σε τελικό με την ομάδα της Νέας Ιωνίας να προηγείται 2-1 στις νίκες.
Ο ΠΑΟΚ, περσινός νταμπλούχος προκρίθηκε για 6η φορά στον τελικό και έχει ως στόχο το 4ο τρόπαιο του.
Από την άλλη πλευρά η Νέα Ιωνία προκρίθηκε για 13η φορά στον τελικό και θα διεκδικήσει τον 6ο της τίτλο.

Οι τελικοί του Κυπέλλου Γυναικών
33ος (Άρτα, 16/2/2019) ΠΑΟΚ- Αναγέννηση Άρτας 33-23
32ος (Κοζάνη, 24/2/2018) ΟΦΝΙ- ΠΑΟΚ 21-20
31ος (Καματερό, 19/2/2017) ΟΦΝΙ- Αναγέννηση Άρτας 37-17
30ος (Μίκρα, 14/2/2016) ΠΑΟΚ- ΟΦΝΙ 32-31
29ος (Πυλαία, 27/3/2015) ΟΦΝΙ- ΠΑΟΚ 24-19
28ος (Βέροια, 11/5/2014) Αναγέννηση Άρτας- ΠΑΟΚ 20-22
27ος (Αμύνταιο, 9/3/2013) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦΝΙ 18-23
26ος (Λουτράκι, 25/2/2012) Ορμή Λουξ- ΟΦΝΙ 21-20
25ος (Δαϊς, 13/3/2011) ΟΦΝΙ- Αναγέννηση Άρτας 26-23
24ος (Άρτα, 21/3/2010) ΟΦΝΙ- Ορμή Λουξ 17-18
23ος (Βύρωνας, 22/2/2009) ΟΦΝΙ- Ορμή Λουξ 20-30
22ος (Γιαννιτσά, 24/2/2008) Αναγέννηση Άρτας- Ορμή Λουξ 27-26
21ος (Βέροια, 13/5/2007) Ορμή Λουξ- Αναγέννηση Άρτας 26-23
20ος (Αμύνταιο, 30/4/2006) Ορμή Λουξ- Αναγέννηση Άρτας 26-33
19ος (Δράμα, 14/5/2005) Αναγέννηση Άρτας- Θρίαμβος Ορμή 33-32
18ος (Πάτρα, 29/2/2004) Αναγέννηση Άρτας- Θρίαμβος Ορμή 31-24
17ος (Μίκρα, 6/4/2003) Θρίαμβος Ορμή- Αναγέννηση Άρτας 21-31
16ος (Άρτα, 14/4/2002) Αναγέννηση Άρτας- Μακεδονικός 35-23
15ος (Πάτρα, 7/4/2001) Θρίαμβος Πατρών- Αναγέννηση Άρτας 22-39
14ος (Νεάπολη, 14/5/2000) Αναγέννηση Άρτας- Φίλιππος Βέροιας 33-27
13ος (Κοζάνη, 6/6/1999) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦΝΙ 32-25
12ος (Κορυδαλλός, 22/5/1998) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦΝΙ 36-19
11ος (Ιλίσια, 14/6/1997) Αθηναϊκός- Αναγέννηση Άρτας 28-27
10ος (Δράμα, 24/5/1996) ΓΕ Βέροιας- Αναγέννηση Άρτας 33-29
9ος (Νεάπολη, 24/5/1995) Αθηναϊκός- Αναγέννηση Άρτας 25-23
8ος (Μίκρα, 11/6/1994) Εθνικός Κοζάνης- ΑΣΕ Δούκα 16-25
7ος (Βύρωνας, 12/4/1993) Αθηναϊκός- ΓΕ Βέροιας 15-18
6ος (Θεσσαλονίκη, 21/6/1992) ΓΕ Βέροιας- Αναγέννηση Άρτας 33-22
5ος (Θεσσαλονίκη, 27/4/1991) ΓΕ Βέροιας- ΑΣΕ Δούκα 22-19
4ος (Θεσσαλονίκη, 2/6/1990) Άρης Θ.- ΓΕ Βέροιας 15-23
3ος (Μετς, 28/5/1989) ΓΕ Βέροιας- Άρης Νίκαιας 14-9
2ος (Ιλίσια, 20/6/1988) ΟΦΝΙ- Αθηναϊκός 13-14
1ος (Νεάπολη, 21/6/1987) ΓΕ Βέροιας- Μέγας Αλέξανδρος 19-13

Τροπαιούχοι και φιναλίστ
Τίτλοι (σε παρένθεση φιναλίστ)
Αναγέννηση Άρτας: 10 (9): 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008.
ΓΕ Βέροιας: 7 (0): 1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1996)
ΟΦ Νέας Ιωνίας: 5 (8): 2011, 2013, 2015, 2017, 2018
Ορμή Λουξ: 4 (5): 2007, 2009, 2010, 2012
Αθηναϊκός: 3 (1): 1988, 1995, 1996
ΠΑΟΚ: 3 (3): 2014, 2016, 2019
ΑΣΕ Δούκα: 1 (1): 1994
Μέγας Αλέξανδρος: 0 (1)
Φίλιππος Βέροιας: 0 (1)
Θρίαμβος: 0 (1)
Άρης Νίκαιας: 0 (1)
Άρης Θ.: 0 (1)
Εθνικός Κοζάνης: 0 (1)
Μακεδονικός: 0 (1)

 

 

 

HB Training

HANDBALL PREMIER

osfplogoth aeklogo aeroposlogoth paokogoth dukelogoth pylaialogoth diomidislogoth drama86logoth filipposlogoth 	arisniklogoth ionikosnf faiakas

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

paokogoth ofnilogoth anagennisilogoth veroia2017logoth malexgiannitslogoth pylaialogoth filipposlogoth panoramalogoth korydalloslogoth prosotsanilogoth