Hellenic Handball Federation

Official Website

Χορηγοί Ο.Χ.Ε.

IMG 7156
Επικράτησε στη Βέροια με 27-19 του ΟΦΝ Ιωνίας

Το 4ο Κύπελλο της ιστορίας του πανηγύρισε στο κατάμεστο «Φιλίππειο» της Βέροιας ο ΠΑΟΚ που νίκησε 27-19 τον ΟΦΝ Ιωνίας. 

Σε έναν τελικό άρτια οργανωμένο με φιλάθλους και των δύο ομάδων και την υποστήριξη του ΚΑΠΠΑ Δήμου Βέροιας, ο «Δικέφαλος» του Βορρά έλεγχε το παιχνίδι και έφτασε δίκαια στην κατάκτηση του τροπαίου.
Αυτός ήταν ο τρίτος συνεχόμενος τίτλος για τον ΠΑΟΚ μετά το περσινό νταμπλ.
MVP του τελικού αναδείχθηκε η Βραζιλιάνα τερματοφύλακας Μπρούνα Ντε Ολιβέιρα Καμπόιμ, η οποία είχε 13 επεμβάσεις σε 27 σουτ με ποσοστό 49%, ενώ πολύτιμη ήταν και η Τσικνάκη με 3 επεμβάσεις οι 2 σε πέναλτι.
Πρώτη σκόρερ ήταν η Γκάτζιου με 11 γκολ, ενώ από πλευράς ΟΦΝ Ιωνίας η Ζηνωνίδου ήταν κορυφαία με 6 γκολ.

ΠΑΟΚ MATECO- ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 27-19
Τα πεντάλεπτα: 1-0, 4-2, 6-5, 8-5, 12-5, 12-6 (ημχ.), 17-10, 20-11, 21-11, 23-13, 23-16, 27-19
ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Νούσια, Χατζηπαρασίδου 5, Μεντεσίδου, Γκάτζιου 11, Ζυγούρα 3, Κρίτζαλη, Ντε Ολιβέιρα, Σαμολαδά, Μούρνου 2, Φερφόλια 4, Τσικνάκη, Νίκολιτς 1, Βαφειάδου 1, Παναγιωτίδου, Κωστοπούλου, Ματαρώνα.
ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ (Δανήλος): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά, Φράγκου 2, Καραμάνου 2, Κολλύρη, Καρέλα, Μακρή, Αργυροπούλου, Ντιμτσούδη, Ν. Κεπεσίδου 4, Βασιλείου, Ζενέλι 1, Νταβέφσκα 4, Χριστοπούλου, Ζηνωνίδου 6, Χρυσοκέντη.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/6-1/3

Οι τελικοί του Κυπέλλου Γυναικών
34oς (Βέροια, 8/2/2020) ΠΑΟΚ- ΟΦΝΙ 27-19
33ος (Άρτα, 16/2/2019) ΠΑΟΚ- Αναγέννηση Άρτας 33-23
32ος (Κοζάνη, 24/2/2018) ΟΦΝΙ- ΠΑΟΚ 21-20
31ος (Καματερό, 19/2/2017) ΟΦΝΙ- Αναγέννηση Άρτας 37-17
30ος (Μίκρα, 14/2/2016) ΠΑΟΚ- ΟΦΝΙ 32-31
29ος (Πυλαία, 27/3/2015) ΟΦΝΙ- ΠΑΟΚ 24-19
28ος (Βέροια, 11/5/2014) Αναγέννηση Άρτας- ΠΑΟΚ 20-22
27ος (Αμύνταιο, 9/3/2013) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦΝΙ 18-23
26ος (Λουτράκι, 25/2/2012) Ορμή Λουξ- ΟΦΝΙ 21-20
25ος (Δαϊς, 13/3/2011) ΟΦΝΙ- Αναγέννηση Άρτας 26-23
24ος (Άρτα, 21/3/2010) ΟΦΝΙ- Ορμή Λουξ 17-18
23ος (Βύρωνας, 22/2/2009) ΟΦΝΙ- Ορμή Λουξ 20-30
22ος (Γιαννιτσά, 24/2/2008) Αναγέννηση Άρτας- Ορμή Λουξ 27-26
21ος (Βέροια, 13/5/2007) Ορμή Λουξ- Αναγέννηση Άρτας 26-23
20ος (Αμύνταιο, 30/4/2006) Ορμή Λουξ- Αναγέννηση Άρτας 26-33
19ος (Δράμα, 14/5/2005) Αναγέννηση Άρτας- Θρίαμβος Ορμή 33-32
18ος (Πάτρα, 29/2/2004) Αναγέννηση Άρτας- Θρίαμβος Ορμή 31-24
17ος (Μίκρα, 6/4/2003) Θρίαμβος Ορμή- Αναγέννηση Άρτας 21-31
16ος (Άρτα, 14/4/2002) Αναγέννηση Άρτας- Μακεδονικός 35-23
15ος (Πάτρα, 7/4/2001) Θρίαμβος Πατρών- Αναγέννηση Άρτας 22-39
14ος (Νεάπολη, 14/5/2000) Αναγέννηση Άρτας- Φίλιππος Βέροιας 33-27
13ος (Κοζάνη, 6/6/1999) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦΝΙ 32-25
12ος (Κορυδαλλός, 22/5/1998) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦΝΙ 36-19
11ος (Ιλίσια, 14/6/1997) Αθηναϊκός- Αναγέννηση Άρτας 28-27
10ος (Δράμα, 24/5/1996) ΓΕ Βέροιας- Αναγέννηση Άρτας 33-29
9ος (Νεάπολη, 24/5/1995) Αθηναϊκός- Αναγέννηση Άρτας 25-23
8ος (Μίκρα, 11/6/1994) Εθνικός Κοζάνης- ΑΣΕ Δούκα 16-25
7ος (Βύρωνας, 12/4/1993) Αθηναϊκός- ΓΕ Βέροιας 15-18
6ος (Θεσσαλονίκη, 21/6/1992) ΓΕ Βέροιας- Αναγέννηση Άρτας 33-22
5ος (Θεσσαλονίκη, 27/4/1991) ΓΕ Βέροιας- ΑΣΕ Δούκα 22-19
4ος (Θεσσαλονίκη, 2/6/1990) Άρης Θ.- ΓΕ Βέροιας 15-23
3ος (Μετς, 28/5/1989) ΓΕ Βέροιας- Άρης Νίκαιας 14-9
2ος (Ιλίσια, 20/6/1988) ΟΦΝΙ- Αθηναϊκός 13-14
1ος (Νεάπολη, 21/6/1987) ΓΕ Βέροιας- Μέγας Αλέξανδρος 19-13

Τροπαιούχοι και φιναλίστ
Τίτλοι (σε παρένθεση φιναλίστ)
Αναγέννηση Άρτας: 10 (9): 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008.
ΓΕ Βέροιας: 7 (0): 1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1996)
ΟΦ Νέας Ιωνίας: 5 (8): 2011, 2013, 2015, 2017, 2018
ΠΑΟΚ: 4 (2): 2014, 2016, 2019, 2020
Ορμή Λουξ: 4 (5): 2007, 2009, 2010, 2012
Αθηναϊκός: 3 (1): 1988, 1995, 1996
ΑΣΕ Δούκα: 1 (1): 1994
Μέγας Αλέξανδρος: 0 (1)
Φίλιππος Βέροιας: 0 (1)
Θρίαμβος: 0 (1)
Άρης Νίκαιας: 0 (1)
Άρης Θ.: 0 (1)
Εθνικός Κοζάνης: 0 (1)
Μακεδονικός: 0 (1)

Η Χρυσή Βίβλος 
2020: ΠΑΟΚ
2019: ΠΑΟΚ
2018: Νέα Ιωνία
2017: Νέα Ιωνία
2016: ΠΑΟΚ
2015: Νέα Ιωνία
2014: ΠΑΟΚ
2013: Νέα Ιωνία
2012: ΑΣΕ Ορμή
2011: Νέα Ιωνία
2010: ΑΣΕ Ορμή
2009: ΑΣΕ Ορμή
2008: Αναγέννηση Άρτας
2007: ΑΣΕ Ορμή
2006: Αναγέννηση Άρτας
2005: Αναγέννηση Άρτας
2004: Αναγέννηση Άρτας
2003: Αναγέννηση Άρτας
2002: Αναγέννηση Άρτας
2001: Αναγέννηση Άρτας
2000: Αναγέννηση Άρτας
1999: Αναγέννηση Άρτας
1998: Αναγέννηση Άρτας
1997: Αθηναϊκός
1996: ΓΕ Βέροιας
1995: Αθηναϊκός
1994: ΑΣΕ Δούκα
1993: ΓΕ Βέροιας
1992: ΓΕ Βέροιας
1991: ΓΕ Βέροιας
1990: ΓΕ Βέροιας
1989: ΓΕ Βέροιας
1988: Αθηναϊκός
1987: ΓΕ Βέροιας

Φωτό: Μάρκος Κοντσίδης

HB Training

HANDBALL PREMIER

osfplogoth aeklogo aeroposlogoth paokogoth dukelogoth pylaialogoth diomidislogoth drama86logoth filipposlogoth 	arisniklogoth ionikosnf faiakas

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

paokogoth ofnilogoth anagennisilogoth veroia2017logoth malexgiannitslogoth pylaialogoth filipposlogoth panoramalogoth korydalloslogoth prosotsanilogoth