Hellenic Handball Federation

Official Website

Χορηγοί Ο.Χ.Ε.

OXE TELIKO
Επικράτησαν στους ημιτελικούς του κυπέλλου Ολυμπιακού και ΑΕΣΧ Πυλαίας αντίστοιχα

Για 2η φορά μετά το 2014 στα Λιόσια, ΑΕΚ και Διομήδης Άργους θα αναμετρηθούν, αυτή την φορά στον 38ο τελικό του Κυπέλλου Ανδρών, ο οποίος θα διεξαχθεί το ΣΚ 14-15 Μαρτίου 2020.

Η ΑΕΚ μετά την νίκη της 26-23 στου Ρέντη επί των «ερυθρολεύκων» επικράτησε και σήμερα 26-18 στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στον τελικό για 8η φορά και θα διεκδικήσει τον 4ο τίτλο της μετά το 2009, το 2013 και το 2014 και πρώτο γενικά μετά από 6 χρόνια!
Ο Διομήδης μετά το «διπλό» στη Θεσσαλονίκη με 28-18 σήμερα αναδείχθηκε ισόπαλος 21-21 με τον ΑΕΣΧ Πυλαίας στη Νέα Κίο και προκρίθηκε για 2η φορά στην ιστορία του στον τελικό.
Οι «Λύκοι» διεκδικούν το πρώτο τους Κύπελλο, που είναι το μόνο που λείπει από την τροπαιοθήκη τους, αφού έχουν κατακτήσει ένα ευρωπαϊκό (2012) και δύο πρωταθλήματα (2012, 2014).

ΑΕΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 26-18
Πεντάλεπτα: 2-1, 5-1, 8-3, 9-4, 12-8, 14-10 (ημιχ.) 14-11, 18-14, 21-16, 22-16, 23-17, 26-18
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 6, Δομπρής 2, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Μόγια 6, Χιμένεθ 1, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 1, Άρσιτς, Μπουνέτα 7, Γιόσμου 1, Κριτσιοτόϊου, Χόγκας, Κεδέρης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Καραμπουρνιώτης 1, Τζηράς, Τζέριτς 5, Μπάγιος 1, Δεληχρήστος, Κανδύλας, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης, Τσίλης 4, Καρβάτσκι 4, Μούγιτς, Μάλλιος 2, Σανίκης 1, Όστοϊτς
Διαιτητές: Τσάκωνας- Πατιός, Πέναλτι: 3/3 – 3/7Δίλεπτα: 3-4

Ο παρατηρητής σημείωσε στο φύλλο αγώνα: «Πριν την έναρξη του αγώνα και κατά τη διάρκεια αυτού και μετά το τέλος του, ακούστηκαν υβριστικά συνθήματα που θα αναφερθούν αναλυτικά στην έκθεση του παρατηρητή αγώνα. Καθυστέρησε το β’ ημίχρονο κατά 7 λεπτά γιατί δεν τηρήθηκαν τα μέτρα ασφαλείας που είχε θέσει η Ομοσπονδία (ΟΧΕ) όπως δεν τηρήθηκαν επίσης τα μέτρα ασφαλείας που είχε θέσει η ΟΧΕ και από την αρχή του αγώνα και στις δύο γωνίες. Στο 53:07 του αγώνα διακόψαμε το παιχνίδι γιατί οι φίλαθλοι έφτυναν στο κεφάλι του αθλητή του Ολυμπιακού. Επίσης φίλαθλος σε αναπηρικό αμαξίδιο, που του επετράπη να παρακολουθήσει τον αγώνα 4 μέτρα από τη γραμμή του τέρματος καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου χειρονομούσε προς τον πάγκο της ομάδας ΟΣΦΠ απρεπώς και επιδείκνυε χαρτονόμισμα των 20 ευρώ ειρωνικά. Ακολουθεί αναλυτική έκθεση του παρατηρητή αγώνα και του παρατηρητή ασφαλείας».

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 21-21
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 6-6, 7-7, 11-8, 13-9 (ημχ.), 14-11, 15-12, 18-14, 19-15, 20-18, 21-21
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χαλκίδης): Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 3, Ραντουλέσκου, Παπαντωνόπουλος, Χαντέλης, Τζίμπουλας 4, Μπόσκος 9, Λιάπης, Μάνθος 2, Τσάκαλος 3, Ντάσεβιτς, Μαρκατάτος 1, Λίμα 1, Μούγιτς, Μανασάκης, Γκολούμποβιτς.
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ Γούσιος): Καραπαναγιωτίδης, Ραντούλοβιτς, Τριανταφυλλίδης Τ. 2, Τριανταφυλλίδης Δ. 5, Ανθομελίδης 1, Παπαγεωργίου 2, Ζαφείρης 2, Καλόμοιρος 2, Μπάτζιος, Αλατσατιανός 3, Αντωνιάδης, Κουκμίσης 4, Χατζηλίας 1.
Διαιτητές: Αβράμης- Χρόνης, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/5 – 0-3

ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ
37ος (Πάτρα, 16/3/2019) Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή- ΑΕΚ 23-13
36ος (Γλυφάδα, 11/3/2018) Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή- ΑΣΕ Δούκα 26-22
35ος (Κοζάνη, 26/3/2017) ΠΑΟΚ- Πανελλήνιος 25-23
34ος (Λουτράκι, 28/2/2016) ΑΣΕ Δούκα- Φίλιππος Βέροιας 19-21
33oς (Πυλαία, 29/3/2015) ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 27-29
32ος (Λιόσια, 19/3/2014) Διομήδης Άργους- ΑΕΚ 16-18
31ος (Κέρκυρα, 3/3/2013) ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 27-23
30ος (Πάτρα, 17/3/2012) ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 25-24
29ος (Χανιά, 15/5/2011) Βριλήσσια- ΑΕΚ 19-18
28ος (Βύρωνα, 11/9/2010) Βριλήσσια- ΑΣΕ Δούκα 23-26
27ος (Σέρρες, 31/5/2009) ΑΕΚ- Φίλιππος Βέροιας 33-31 (κ.α. 27-27, α' παράταση 3-3, β' παράταση 3-1)
26ος (Βέροια, 2/3/2008) ΑΣΕ Δούκα- Πανελλήνιος 25-24
25ος (Μετς, 29/4/2007) Πανελλήνιος- Φίλιππος Βέροιας 26-29 (παράταση, κ.α. 23-23)
24ος (Κέρκυρα, 14/5/2006) Πανελλήνιος- Αθηναϊκός 24-26
23ος (Κατερίνη, 22/5/2005) ΓΑΣ Κιλκίς- Αθηναϊκός 19-25
22ος (Πάτρα, 29/2/2004) ΓΑΣ Κιλκίς- ΑΣΕ Δούκα 29-27
21ος (Ηλιούπολη, 25/5/2003) Φίλιππος Βέροιας- Ιωνικός ΝΦ 32-31 (Β΄ Παρ., κ.α.
25-25, Α΄ παρ. 29-29)
20ος (Κέρκυρα, 28/4/2002) Πανελλήνιος- Ιωνικός ΝΦ 20-17
19ος (Λουτράκι, 22/4/2001) Ιωνικός ΝΦ- Πανελλήνιος 16-20
18ος (Αγία Βαρβάρα, 4/6/2000) Πανελλήνιος- Αρχέλαος Κατερίνης 24-18
17ος (Κιλκίς, 25/4/1999) ΑΣΕ Δούκα- ΓΑΣ Κιλκίς 21-18
16ος (Ιλίσια, 20/5/1998) Αθηναϊκός- ΑΣΕ Δούκα 25-29 (παράταση, κ.α. 23-23)
15ος (Μετς, 4/6/1997) Αθηναϊκός- Σχολές Ξυνή 26-24
14ος (Νεάπολη, 22/5/1996) Βριλήσσια- Αρχέλαος Κατερίνης 22-21
13ος (Ιλίσια, 3/6/1995) Σχολές Ξυνή- Φίλιππος Βέροιας 30-29 (Β΄ παρ., κ.α. 22-22, Α΄ παρ. 26-26)
12ος (Μίκρα, 8/6/1994) Αρχέλαος Κατερίνης- Ιωνικός ΝΦ 27-25
11ος (Βύρωνας, 5/4/1993) Αρχέλαος Κατερίνης- Ιωνικός ΝΦ 33-34 (παράταση, κ.α. 30-30)
10ος (Βέροιας, 20/6/1992) Φίλιππος Βέροιας- ΓΕ Βέροιας 28-24
9ος (Μετς, 20/4/1991) Φίλιππος Βέροιας- Βριλήσσια 30-23
8ος (Μετς, 2/6/1990 ΑΣΕ Δούκα- Αρχέλαος Κατερίνης 21-27
7ος (Μετς, 28/5/1989) Ιωνικός ΝΦ- Φίλιππος Βέροιας 22-19
6ος (Ιλίσια, 1/6/1988) Ιωνικός ΝΦ- Αθηναϊκός 23-19
5ος (Ιλίσια, 24/6/1987) Ιωνικός ΝΦ- ΑΣΕ Δούκα 31-20
4ος (Ιλίσια, 20/7/1986) Ιωνικός ΝΦ- ΑΣΕ Δούκα 23-21
3ος (Ιλίσια, 20/7/1985) Φίλιππος Βέροιας- Νέα Ελβετία 20-19
2ος (Νέα Σμύρνη, 23/6/1984) ΒΑΟ- Αρχέλαος Κατερίνης 21-19
1ος (Κυψέλη, 17/6/1983) ΒΑΟ- Αθηναϊκός 19-16

Χρυσή βίβλος
2019: Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή
2018: Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή
2017: ΠΑΟΚ
2016: Φίλιππος Βέροιας
2015: ΠΑΟΚ
2014: ΑΕΚ
2013: ΑΕΚ
2012: ΠΑΟΚ
2011: Βριλήσσια
2010: Δούκας
2009: ΑΕΚ
2008: Δούκας
2007: Φίλιππος
2006: Αθηναϊκός
2005: Αθηναϊκός
2004: Κιλκίς
2003: Φίλιππος
2002: Πανελλήνιος
2001: Πανελλήνιος
2000: Πανελλήνιος
1999: Δούκας
1998: Δούκας
1997: Αθηναϊκός
1996: Βριλήσσια
1995: Σχολές Ξυνή
1994: Αρχέλαος
1993: Ιωνικός ΝΦ
1992: Φίλιππος
1991: Φίλιππος
1990: Αρχέλαος
1989: Ιωνικός ΝΦ
1988: Ιωνικός ΝΦ
1987: Ιωνικός ΝΦ
1986: Ιωνικός ΝΦ
1985: Φίλιππος
1984: ΒΑΟ
1983: ΒΑΟ

Οι κάτοχοι (13)
Φίλιππος Βέροιας 6
Ιωνικός ΝΦ 5
ΑΣΕ Δούκα 4
Πανελλήνιος 3
Αθηναϊκός 3
ΑΕΚ 3
ΠΑΟΚ 3
Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή 2
Αρχέλαος Κατερίνης 2
Βριλήσσια 2
ΒΑΟ 2
Σχολές Ξυνή
ΓΑΣ Κιλκίς

 

Τροπαιούχοι και φιναλίστ
Τίτλοι (σε παρένθεση φιναλίστ)
Φίλιππος Βέροιας: 6 (3): 1985, 1991, 1992, 2003, 2007, 2016
Ιωνικός ΝΦ 5 (4): 1986, 1987, 1988, 1989, 1993
ΑΣΕ Δούκα 4 (5): 1998, 1999, 2008, 2010
ΑΕΚ 3 (4): 2009, 2013, 2014
Αθηναϊκός 3 (3): 1997, 2005, 2006
Πανελλήνιος 3 (3): 2000, 2001, 2002
ΠΑΟΚ: 3 (1): 2012, 2015, 2017
Ολυμπιακός ΣΦΠ 2: 2018, 2019
Αρχέλαος Κατερίνης 2 (4): 1990, 1994
ΕΣΝ Βριλήσσια 2 (2): 1996, 2011
ΒΑΟ: 2 (0): 1983, 1984
ΓΑΣ Κιλκίς: 1 (2): 2004
Σχολές Ξυνή: 1 (1): 1995
Νέα Ελβετία: 0 (1985)
ΓΕ Βέροιας: 0 (1992)
Διομήδης Άργους: 0 (2014)

 

HB Training

HANDBALL PREMIER

osfplogoth aeklogo aeroposlogoth paokogoth dukelogoth pylaialogoth diomidislogoth drama86logoth filipposlogoth 	arisniklogoth ionikosnf faiakas

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

paokogoth ofnilogoth anagennisilogoth veroia2017logoth malexgiannitslogoth pylaialogoth filipposlogoth panoramalogoth korydalloslogoth prosotsanilogoth