Hellenic Handball Federation

Official Website

image00014
Η Χρυσή Βίβλος, οι τελικοί του Κυπέλλου Γυναικών, τα φάιναλ φορ καθώς και οι κορυφαίες ομάδες του θεσμού

Οι τελικοί του Κυπέλλου Γυναικών
31ος (19/2/2017) ΟΦΝΙ- Αναγέννηση Άρτας 37-17
30ος (14/2/2016) ΠΑΟΚ- ΟΦΝΙ 32-31
29ος (27/3/2015) ΟΦΝΙ- ΠΑΟΚ 24-19
28ος (11/5/2014) Αναγέννηση Άρτας- ΠΑΟΚ 20-22
27ος (9/3/2013) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦ Νέας Ιωνίας 18-23
26ος (25/2/2012) Ορμή Λουξ- ΟΦ Νέας Ιωνίας 21-20
25ος (13/3/2011) ΟΦ Νέας Ιωνίας- Αναγέννηση Άρτας 26-23
24ος (21/3/2010) ΟΦ Νέας Ιωνίας- Ορμή Λουξ 17-18
23ος (22/2/2009) ΟΦ Νέας Ιωνίας- Ορμή Λουξ 20-30
22ος (24/2/2008) Αναγέννηση Άρτας- Ορμή Λουξ 27-26
21ος (13/5/2007) Ορμή Λουξ- Αναγέννηση Άρτας 26-23
20ος (30/4/2006) Ορμή Λουξ- Αναγέννηση Άρτας 26-33
19ος (14/5/2005) Αναγέννηση Άρτας- Θρίαμβος Ορμή 33-32
18ος (29/2/2004) Αναγέννηση Άρτας- Θρίαμβος Ορμή 31-24
17ος (6/4/2003) Θρίαμβος Ορμή- Αναγέννηση Άρτας 21-31
16ος (14/4/2002) Αναγέννηση Άρτας- Μακεδονικός 35-23
15ος (7/4/2001) Θρίαμβος Πατρών- Αναγέννηση Άρτας 22-39
14ος (14/5/2000) Αναγέννηση Άρτας- Φίλιππος Βέροιας 33-27
13ος (6/6/1999) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦ Νέας Ιωνίας 32-25
12ος (22/5/1998) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦ Νέας Ιωνίας 36-19
11ος (14/6/1997) Αθηναϊκός- Αναγέννηση Άρτας 28-27
10ος (24/5/1996) ΓΕ Βέροιας- Αναγέννηση Άρτας 33-29
9ος (24/5/1995) Αθηναϊκός- Αναγέννηση Άρτας 25-23
8ος (11/6/1994) Εθνικός Κοζάνης- ΑΣΕ Δούκα 16-25
7ος (12/4/1993) Αθηναϊκός- ΓΕ Βέροιας 15-18
6ος (21/6/1992) ΓΕ Βέροιας- Αναγέννηση Άρτας 33-22
5ος (27/4/1991) ΓΕ Βέροιας- ΑΣΕ Δούκα 22-19
4ος (2/6/1990) Άρης Θ.- ΓΕ Βέροιας 15-23
3ος (28/5/1989) ΓΕ Βέροιας- Άρης Νίκαιας 14-9
2ος (20/6/1988) ΟΦ Νέας Ιωνίας- Αθηναϊκός 13-14
1ος (21/6/1987) ΓΕ Βέροιας- Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 19-13

Τα 15 Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου γυναικών:

1ο
5-6 Ιουνίου 1999, Κοζάνη
Ημιτελικοί:
Νέα Ιωνία-Φοίνικας Πάτρας 27-24
Αναγέννηση Άρτας-Φίλιππος Βέροιας 43-26
Μικρός Τελικός:
Φίλιππος Βέροιας-Φοίνικας Πάτρας 34-27
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας-Νέα Ιωνία 32-25

2ο
13-14 Μαΐου 2000, Νεάπολη Θεσσαλονίκης
Ημιτελικοί:
Αναγέννηση Άρτας-Μακεδονικός 24-21
Φίλιππος Βέροιας-Νέα Ιωνία 24-20
Μικρός τελικός:
Μακεδονικός-Νέα Ιωνία 23-16
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας-Φίλιππος Βέροιας 33-27

3ο
6-7 Απριλίου 2001, Πάτρα
Ημιτελικοί:
Θρίαμβος Πατρών-Μακεδονικός 21-19
Αναγέννηση Άρτας-Παναθλητικός 34-20
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας-Θρίαμβος Πατρών 39-22

4ο
13-14 Απριλίου 2002, Άρτα
Ημιτελικοί:
Αναγέννηση Άρτας-Παναθλητικός 39-24
Μακεδονικός-Νέα Ιωνία 25-20
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας-Μακεδονικός 35-23

5ο
5-6 Απριλίου 2003, Μίκρα
Ημιτελικοί:
Θρίαμβος Πατρών-Ελπίδες Δράμας 26-25
Αναγέννηση Άρτας-Νέα Ιωνία 25-22
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας- Θρίαμβος Πατρών 31-21

6ο
28-29 Φεβρουαρίου 2004, Πάτρα
Ημιτελικοί:
Αναγέννηση Άρτας-Νέα Ιωνία 31-18
ΑΣΕ Ορμή-Μακεδονικός 28-24
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας-ΑΣΕ Ορμή 31-24

7ο
13-14 Μαΐου 2005, Δράμα
Ημιτελικοί:
Αναγέννηση Άρτας- Ελπίδες Δράμας 33-17
ΑΣΕ Ορμή-Παναθλητικός 27-16
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας- ΑΣΕ Ορμή 33-32

8ο
29-30 Απριλίου 2006, Αμύνταιο
Ημιτελικοί:
ΑΣΕ Ορμή- Αθηναϊκός 32-30
Αναγέννηση Άρτας-Νέα Ιωνία 39-25
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας- ΑΣΕ Ορμή 33-26

9ο
12-13 Μαΐου 2007, Βέροια
Ημιτελικοί:
ΑΣΕ Ορμή-Ελπίδες Δράμας 32-14
Αναγέννηση Άρτας-ΓΣ Δράμας 47-14
Τελικός:
ΑΣΕ Ορμή-Αναγέννηση Άρτας 26-23

10ο
23-24 Φεβρουαρίου 2008, Γιαννιτσά
Ημιτελικοί:
Αναγέννηση Άρτας- Εθνικός Κοζάνης 41-19
ΑΣΕ Ορμή-Νέα Ιωνία 34-27
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας-ΑΣΕ Ορμή 27-26

11ο
21-22 Φεβρουαρίου 2009, Βύρωνας
Ημιτελικοί:
Νέα Ιωνία-Αναγέννηση Βύρωνα 34-29
ΑΣΕ Ορμή-Ελπίδες Δράμας-ΑΣΕ Ορμή 41-24
Τελικός:
ΑΣΕ Ορμή-Νέα Ιωνία 30-20

12ο
20-21 Μαρτίου 2010, Άρτα
Ημιτελικοί:
Νέα Ιωνία-Αναγέννηση Άρτας 29-26
ΑΣΕ Ορμή-Μακεδονικός 42-28
Τελικός:
ΑΣΕ Ορμή-Νέα Ιωνία 18-17

13ο
12-13 Μαρτίου 2011, Δαϊς
Ημιτελικοί:
Παναιτωλικός- Αναγέννηση Άρτας 25-26
ΟΦΝΙ- Ελπίδες Δράμας 33-19
Τελικός:
ΟΦΝΙ- Αναγέννηση Άρτας 26-23

14ο
13-14 Φεβρουαρίου 2016 Σπίτι του Χάντμπολ (Μίκρα Θεσσαλονίκης)
Ημιτελικοί:
ΠΑΟΚ- Αμύντας Αμυνταίου 24-15
ΟΦΝΙ- Αναγέννηση Άρτας 30-18
Τελικός:
ΠΑΟΚ- ΟΦΝΙ 32-31

15ο
18-19 Φεβρουαρίου 2017, Καματερό
Ημιτελικοί:
ΑΕΠ Πανόραμα- ΟΦΝΙ 15-38
ΓΑΣ Καματερού- Αναγέννηση Άρτας 17-31
Τελικός:
ΟΦΝΙ- Αναγέννηση Άρτας 37-17

Η Χρυσή Βίβλος του Κυπέλλου Ελλάδος
2017: Νέα Ιωνία
2016: ΠΑΟΚ
2015: Νέα Ιωνία
2014: ΠΑΟΚ
2013: Νέα Ιωνία
2012: ΑΣΕ Ορμή
2011: Νέα Ιωνία
2010: ΑΣΕ Ορμή
2009: ΑΣΕ Ορμή
2008: Αναγέννηση Άρτας
2007: ΑΣΕ Ορμή
2006: Αναγέννηση Άρτας
2005: Αναγέννηση Άρτας
2004: Αναγέννηση Άρτας
2003: Αναγέννηση Άρτας
2002: Αναγέννηση Άρτας
2001: Αναγέννηση Άρτας
2000: Αναγέννηση Άρτας
1999: Αναγέννηση Άρτας
1998: Αναγέννηση Άρτας
1997: Αθηναϊκός
1996: ΓΕ Βέροιας
1995: Αθηναϊκός
1994: ΑΣΕ Δούκα
1993: ΓΕ Βέροιας
1992: ΓΕ Βέροιας
1991: ΓΕ Βέροιας
1990: ΓΕ Βέροιας
1989: ΓΕ Βέροιας
1988: Αθηναϊκός
1987: ΓΕ Βέροιας

Τροπαιούχοι και φιναλίστ
Τίτλοι (σε παρένθεση φιναλίστ)
Αναγέννηση Άρτας: 10 (9): 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008.
ΓΕ Βέροιας: 7 (0): 1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1996)
ΟΦ Νέας Ιωνίας: 4 (7): 2011, 2013, 2015, 2017
Ορμή Λουξ: 4 (5): 2007, 2009, 2010, 2012
Αθηναϊκός: 3 (1): 1988, 1995, 1996
ΠΑΟΚ: 2 (1): 2014, 2016
ΑΣΕ Δούκα: 1 (1): 1994
Μέγας Αλέξανδρος: 0 (1)
Φίλιππος Βέροιας: 0 (1)
Θρίαμβος: 0 (1)
Άρης Νίκαιας: 0 (1)
Άρης Θ.: 0 (1)
Εθνικός Κοζάνης: 0 (1)
Μακεδονικός: 0 (1)