Hellenic Handball Federation

Official Website

IMG 7090
Η χρυσή βίβλος, οι τελικοί και οι πολυνίκεις

Ολοκληρώθηκε μία ακόμα τελική φάση ενός ιστορικού θεσμού για το ελληνικό χάντμπολ.

ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ
35ος (Κοζάνη, 26/3/2017) ΠΑΟΚ- Πανελλήνιος 25-23
34ος (Λουτράκι, 28/2/2016) ΑΣΕ Δούκα- Φίλιππος Βέροιας 19-21
33oς (Πυλαία, 29/3/2015) ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 27-29
32ος (Λιόσια, 19/3/2014) Διομήδης Άργους- ΑΕΚ 16-18
31ος (Κέρκυρα, 3/3/2013) ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 27-23
30ος (Πάτρα, 17/3/2012) ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 25-24
29ος (Χανιά, 15/5/2011) Βριλήσσια- ΑΕΚ 19-18
28ος (Βύρωνα, 11/9/2010) Βριλήσσια- ΑΣΕ Δούκα 23-26
27ος (Σέρρες, 31/5/2009) ΑΕΚ- Φίλιππος Βέροιας 33-31 (κ.α. 27-27, α' παράταση 3-3, β' παράταση 3-1)
26ος (Βέροια, 2/3/2008) ΑΣΕ Δούκα- Πανελλήνιος 25-24
25ος (Μετς, 29/4/2007) Πανελλήνιος- Φίλιππος Βέροιας 26-29 (παράταση, κ.α. 23-23)
24ος (Κέρκυρα, 14/5/2006) Πανελλήνιος- Αθηναϊκός 24-26
23ος (Κατερίνη, 22/5/2005) ΓΑΣ Κιλκίς- Αθηναϊκός 19-25
22ος (Πάτρα, 29/2/2004) ΓΑΣ Κιλκίς- ΑΣΕ Δούκα 29-27
21ος (Ηλιούπολη, 25/5/2003) Φίλιππος Βέροιας- Ιωνικός ΝΦ 32-31 (Β΄ Παρ., κ.α.
25-25, Α΄ παρ. 29-29)
20ος (Κέρκυρα, 28/4/2002) Πανελλήνιος- Ιωνικός ΝΦ 20-17
19ος (Λουτράκι, 22/4/2001) Ιωνικός ΝΦ- Πανελλήνιος 16-20
18ος (Αγία Βαρβάρα, 4/6/2000) Πανελλήνιος- Αρχέλαος Κατερίνης 24-18
17ος (Κιλκίς, 25/4/1999) ΑΣΕ Δούκα- ΓΑΣ Κιλκίς 21-18
16ος (Ιλίσια, 20/5/1998) Αθηναϊκός- ΑΣΕ Δούκα 25-29 (παράταση, κ.α. 23-23)
15ος (Μετς, 4/6/1997) Αθηναϊκός- Σχολές Ξυνή 26-24
14ος (Νεάπολη, 22/5/1996) Βριλήσσια- Αρχέλαος Κατερίνης 22-21
13ος (Ιλίσια, 3/6/1995) Σχολές Ξυνή- Φίλιππος Βέροιας 30-29 (Β΄ παρ., κ.α. 22-22, Α΄ παρ. 26-26)
12ος (Μίκρα, 8/6/1994) Αρχέλαος Κατερίνης- Ιωνικός ΝΦ 27-25
11ος (Βύρωνας, 5/4/1993) Αρχέλαος Κατερίνης- Ιωνικός ΝΦ 33-34 (παράταση, κ.α. 30-30)
10ος (Βέροιας, 20/6/1992) Φίλιππος Βέροιας- ΓΕ Βέροιας 28-24
9ος (Μετς, 20/4/1991) Φίλιππος Βέροιας- Βριλήσσια 30-23
8ος (Μετς, 2/6/1990 ΑΣΕ Δούκα- Αρχέλαος Κατερίνης 21-27
7ος (Μετς, 28/5/1989) Ιωνικός ΝΦ- Φίλιππος Βέροιας 22-19
6ος (Ιλίσια, 1/6/1988) Ιωνικός ΝΦ- Αθηναϊκός 23-19
5ος (Ιλίσια, 24/6/1987) Ιωνικός ΝΦ- ΑΣΕ Δούκα 31-20
4ος (Ιλίσια, 20/7/1986) Ιωνικός ΝΦ- ΑΣΕ Δούκα 23-21
3ος (Ιλίσια, 20/7/1985) Φίλιππος Βέροιας- Νέα Ελβετία 20-19
2ος (Νέα Σμύρνη, 23/6/1984) ΒΑΟ- Αρχέλαος Κατερίνης 21-19
1ος (Κυψέλη, 17/6/1983) ΒΑΟ- Αθηναϊκός 19-16

Χρυσή βίβλος
2017: ΠΑΟΚ
2016: Φίλιππος Βέροιας
2015: ΠΑΟΚ
2014: ΑΕΚ
2013: ΑΕΚ
2012: ΠΑΟΚ
2011: Βριλήσσια
2010: Δούκας
2009: ΑΕΚ
2008: Δούκας
2007: Φίλιππος
2006: Αθηναϊκός
2005: Αθηναϊκός
2004: Κιλκίς
2003: Φίλιππος
2002: Πανελλήνιος
2001: Πανελλήνιος
2000: Πανελλήνιος
1999: Δούκας
1998: Δούκας
1997: Αθηναϊκός
1996: Βριλήσσια
1995: Σχολές Ξυνή
1994: Αρχέλαος
1993: Ιωνικός ΝΦ
1992: Φίλιππος
1991: Φίλιππος
1990: Αρχέλαος
1989: Ιωνικός ΝΦ
1988: Ιωνικός ΝΦ
1987: Ιωνικός ΝΦ
1986: Ιωνικός ΝΦ
1985: Φίλιππος
1984: ΒΑΟ
1983: ΒΑΟ

Οι κάτοχοι (12)
Φίλιππος Βέροιας 6
Ιωνικός ΝΦ 5
ΑΣΕ Δούκα 4
Πανελλήνιος 3
Αθηναϊκός 3
ΑΕΚ 3
ΠΑΟΚ 3
Αρχέλαος Κατερίνης 2
Βριλήσσια 2
ΒΑΟ 2
Σχολές Ξυνή
ΓΑΣ Κιλκίς

Οι πολυνίκεις προπονητές (18)
Γ. Κρανάκης 7 (Πανελλήνιος 3, Δούκας 2, Αθηναϊκός 2)
Τ. Δανήλος 5 (Ιωνικός 4, Σχολές Ξυνή)
Ν. Μάντζος 3 (Φίλιππος)
Γ. Αρβανίτης 3 (ΑΕΚ)
Ν. Γεωργιάδης 3 (Κιλκίς, ΠΑΟΚ)
Χ. Κοτζαμανίδης 2 (ΒΑΟ)
Τ. Ατανασόφσκι (Φίλιππος)
Δ. Σκούφας (Αρχέλαος)
Σ. Σκούφας (Αρχέλαος)
Κ. Γιοβανόπουλος (Φίλιππος)
Κ. Ντεβετσίεφ (Ιωνικός)
Π. Ιατρούδης (Βριλήσσια)
Γ. Μυλωνάς (Αθηναϊκός)
Α. Ζίφκοβιτς (Δούκας)
Κ. Τσαβδαρίδης (Δούκας)
Ν. Γραμματικός (Βριλήσσια)
Σ. Υετίων (ΠΑΟΚ)
Σ. Σεϊρεκίδης (Φίλιππος Βέροιας)

Οι νικήτριες πόλεις
Αθήνα: 21 (Ιωνικός ΝΦ 5, Δούκας 4, ΑΕΚ 3, Αθηναϊκός 3, Πανελλήνιος 3, Βριλήσσια 2, Σχολές Ξυνή 1)
Βέροια: 6 (Φίλιππος Βέροιας)
Θεσσαλονίκη 5 (ΒΑΟ 2, ΠΑΟΚ 3)
Κατερίνη 2 (Αρχέλαος Κατερίνης)
Κιλκίς 1 (ΓΑΣ Κιλκίς)

Οι διοργανώτριες πόλεις (τελικών ή Final Four)
Κυψέλη 1983
Νέα Σμύρνη 1984
Ιλίσια 1985, 1986, 1987, 1988, 1995, 1998
Αθήνα (Μετς) 1989, 1990, 1991, 1997, 2007
Βέροια 1992, 2008
Βύρωνας 1993, 2010
Μίκρα 1994
Νεάπολη 1996
Κιλκίς 1999
Αγία Βαρβάρα 2000
Λουτράκι 2001, 2016
Κέρκυρα 2002, 2006, 2013
Ηλιούπολη 2003
Πάτρα 2004, 2012
Κατερίνη 2005
Σέρρες 2009
Χανιά 2011
Λιόσια 2014
Πυλαία 2015


Οι διοργανώτριες πόλεις του Final Four
Κιλκίς 1999
Αγία Βαρβάρα 2000
Λουτράκι 2001, 2016
Κέρκυρα 2002, 2006
Ηλιούπολη 2003
Πάτρα 2004
Κατερίνη 2005
Αθήνα 2007
Βέροια 2008
Σέρρες 2009
Λαμία 2010
Χανιά 2011
Κοζάνη 2017

Τα Final Four του κυπέλλου Ελλάδας:
1ο
24-25 Απριλίου 1999, Κιλκίς
Ημιτελικοί
ΓΑΣ Κιλκίς-Πανελλήνιος 21-17
ΑΣΕ Δούκα-Αρχέλαος Κατερίνης 26-18
Μικρός Τελικός
Πανελλήνιος-Αρχέλαος Κατερίνης 23-21
Τελικός
ΑΣΕ Δούκα-ΓΑΣ Κιλκίς 21-18

2ο
3-4 Ιουνίου 2000, Αγία Βαρβάρα
Ημιτελικοί
Πανελλήνιος-Φίλιππος Β. 26-23
Αρχέλαος Κατερ.-Ιωνικός Ν.Φ. 18-17
Μικρός Τελικός
Ιωνικός Ν.Φ.-Φίλιππος Β. 28-20
Τελικός
Πανελλήνιος-Αρχέλαος Κατερίνης 24-18

3ο
21-22 Απριλίου 2001, Λουτράκι
Ημιτελικοί
Ιωνικός Ν.Φ.-ΓΑΣ Κιλκίς 21-18
Πανελλήνιος-Αρχέλαος Κατερ. 32-12
Τελικός
Πανελλήνιος-Ιωνικός Ν.Φ. 20-16

4ο
27-28 Απριλίου 2002, Κέρκυρα
Ημιτελικοί
Ιωνικός Ν.Φ.-ΑΣΕ Δούκα 26-22
Πανελλήνιος-Φίλιππος Β. 24-18
Τελικός
Πανελλήνιος-Ιωνικός Ν.Φ. 20-17

5ο
24-25 Μαΐου 2003, Ηλιούπολη
Ημιτελικοί
Φίλιππος Β.-ΑΣΕ Δούκα 28-27
Ιωνικός Ν.Φ.-ΣΑΚΑ 19-18
Τελικός
Φίλιππος Β.-Ιωνικός Ν.Φ. 32-31 (Β΄ Παρ., κ.α.: 25-25, α΄ παρ. 29-29)

6ο
28-29 Φεβρουαρίου 2004, Πάτρα
Ημιτελικοί
ΓΑΣ Κιλκίς-Απόλλων Καλαμαριάς 31-26
ΑΣΕ Δούκα-ΠΑΟΚ 26-24
Τελικός
ΓΑΣ Κιλκίς-ΑΣΕ Δούκα 29-27

7ο
21-22 Μαΐου 2005, Κατερίνη
Ημιτελικοί
Αθηναϊκός-ΑΣΕ Δούκα 32-30
ΓΑΣ Κιλκίς-Πανελλήνιος 26-24
Τελικός
Αθηναϊκός-ΓΑΣ Κιλκίς 25-19

8ο
13-14 Μαΐου 2006, Κέρκυρα
Ημιτελικοί
Πανελλήνιος-ΠΑΟΚ 31-20
Αθηναϊκός-ΓΑΣ Κιλκίς 24-22
Τελικός
Αθηναϊκός-Πανελλήνιος 26-24

9ο
28-29 Απριλίου 2007, Μετς
Ημιτελικά
Διομήδης Άργους- Πανελλήνιος 17-21
ΠΑΟΚ- Φίλιππος 24-31
Τελικός
Πανελλήνιος- Φίλιππος 26-29

10ο
1-2 Μαρτίου 2008, Βέροια
Ημιτελικά
Πανελλήνιος- Διομήδης Άργους 26-16
ΓΑΣ Κιλκίς- ΑΣΕ Δούκα 19-23
Τελικός
Πανελλήνιος- ΑΣΕ Δούκα 24-25

11ο
30-31 Μαΐου 2009, Σέρρες
Ημιτελικά
Φίλιππος Βέροιας- ΓΑΣ Κιλκίς 31-25
Διομήδης Άργους- ΑΕΚ 28-30 (κ.α. 24-24, α' παράταση 4-6)
Τελικός
ΑΕΚ- Φίλιππος Βέροιας 33-31 (κ.α. 27-27, α' παράταση 3-3, β' παράταση 3-1)

12ο
29-30 Μαΐου 2010, Λαμία
Ημιτελικά
ΑΕΚ- ΠΑΟΚ
Βριλήσσια- ΑΣΕ Δούκα
*Λόγω επεισοδίων δεν διεξήχθη ο πρώτος ημιτελικός και στον τελικό αγωνίστηκαν τον Σεπτέμβριο Βριλήσσια και Δούκας.

13ο
14-15 Μαΐου 2011, Χανιά
Ημιτελικοί
Φίλιππος Βέροιας- ΑΕΚ 23-27
Βριλήσσια- Διομήδης Άργους 29-19
Τελικός
Βριλήσσια- ΑΕΚ 19-18

14ο
27-28 Φεβρουαρίου 2016, Λουτράκι
Ημιτελικοί
ΙΕΚ ΞΥΝΗ- Φίλιππος Βέροιας 20-25
Διομήδης Άργους- ΑΣΕ Δούκα 27-29 (κ.α.), 22-22, 23-23 (1η παρ.), 25-25, 26-26 (2η παρ.), 27-29 (πεν.)
Τελικός
ΑΣΕ Δούκα- Φίλιππος Βέροιας 19-21

15o
25-26 Μαρτίου 2017, Κοζάνη
Ημιτελικοί
Φίλιππος Βέροιας- ΠΑΟΚ 25-26 (παράταση)
ΧΑΝΘ- Πανελλήνιος 23-27
Τελικός
ΠΑΟΚ- Πανελλήνιος 25-23

Τροπαιούχοι και φιναλίστ
Τίτλοι (σε παρένθεση φιναλίστ)
Φίλιππος Βέροιας: 6 (3): 1985, 1991, 1992, 2003, 2007, 2016
Ιωνικός ΝΦ 5 (4): 1986, 1987, 1988, 1989, 1993
ΑΣΕ Δούκα 4 (5): 1998, 1999, 2008, 2010
Αθηναϊκός 3 (3): 1997, 2005, 2006
Πανελλήνιος 3 (3): 2000, 2001, 2002
ΑΕΚ 3 (3): 2009, 2013, 2014
ΠΑΟΚ: 3 (1): 2012, 2015, 2017
Αρχέλαος Κατερίνης 2 (4): 1990, 1994
ΕΣΝ Βριλήσσια 2 (2): 1996, 2011
ΒΑΟ: 2 (0): 1983, 1984
ΓΑΣ Κιλκίς: 1 (2): 2004
Σχολές Ξυνή: 1 (1): 1995
Νέα Ελβετία: 0 (1985)
ΓΕ Βέροιας: 0 (1992)
Διομήδης Άργους: 0 (2014)

Οι προκρίσεις στο Φάιναλ Φορ (σε παρένθεση κατακτήσεις)
Πανελλήνιος 9 (3)
ΑΣΕ Δούκα 8 (2)
Φίλιππος Βέροιας 8 (3)
ΓΑΣ Κιλκίς 7 (1)
Διομήδης Άργους 5
Ιωνικός ΝΦ 4
ΠΑΟΚ 5 (1)
ΑΕΚ 3 (1)
Αρχέλαος Κατερίνης 3
Αθηναϊκός 2 (2)
ΕΣΝ Βριλήσσια 2 (1)
ΙΕΚ ΞΥΝΗ 1
ΣΑΚΑ 1
Απόλλων Καλαμαριάς 1
ΧΑΝΘ 1

HANDBALL PREMIER

osfplogoth dukelogoth aeklogoth diomidislogoth paokogoth 	panellinioslogoth filipposlogoth aeroposlogoth fivoslogoth kamaterologothh ymcalogoth drama86logoth

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ofnilogoth   paokogoth   anagennisilogoth   malexgiannitslogoth   panoramalogoth   filotaslogoth   filipposlogoth   kamaterologoth   aristheslogoth